Moja przygoda z projektowaniem sięga roku 2008, kiedy to zaczęła kiełkować we mnie pasja tworzenia. Wkrótce rozpoczęłam studia – wzornictwo ze specjalnością projektowania biżuterii i form złotniczych - na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Już w trakcie studiów zaczęłam osiągać pierwsze sukcesy i nagrody, w tym nagrodę w legendarnym Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej w Legnicy.
W 2013 roku rozpoczęłam działalność biznesową i zaprojektowałam moją pierwszą pełnowymiarową kolekcję. Od tego czasu wzięłam udział w wielu międzynarodowych wydarzeniach, wystawach i targach m.in. w Polsce, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii, USA, Francji i Japonii.
Jako jedyna projektantka z Polski i jedna ze stu projektantów mody z całego świata zostałam zaproszona do projektu "Origin Passion & Beliefs" w Vicenzie w 2015 roku, organizowanym przez jedną z największych światowych platform ze współczesną modą - Not Just a Label. W 2017 roku Instytut Polski w Brukseli zaprosił mnie do udziału w targach europejskich projektantów w stolicy Belgii.
W ciągu tych kilku lat na temat mojej twórczości ukazało się wiele artykułów w najlepszych magazynach, mediach branżowych i opiniotwórczych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych – takich jak Vogue Italia, Glamour Deutschland, Valeur Magazine, Elle, Harper’s Bazaar, Zwierciadło, InStyle, DesignAlive, Label Magazine, K MAG, Fashion Biznes, Newsweek, Gazeta.pl, Wirtualna Polska etc.
W 2019 roku moja kolekcja była częścią oficjalnej polskiej ekspozycji na targach WHO'S Next w Paryżu i na International Jewellery Tokyo w Japonii.
10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała literacką nagrodę Nobla w kolczykach i ozdobach do włosów, które stworzyłam do kreacji Gosi Baczyńskiej we współpracy z projektantką.
Kocham projektować wyjątkowe rzeczy dla wyjątkowych Kobiet.
W październiku 2021 roku moja biżuteria pojawiła się na Zalando w sekcji Designer jednocześnie na 19 rynkach na Świecie.
Urodziłam się w Gdyni, którą uwielbiam odwiedzać, jednak moje życie aktualnie związane jest z Warszawą, w której na ul. Koszykowej prowadzę pracownię.
Projektantka biżuterii tworzy nowe wzory biżuterii. Najlepiej jeśli jest to osoba, która skończyła studia na kierunku artystycznym związanym z projektowaniem. W Polsce jest kilka uczelni kształcących w tym kierunku, najbardziej znaną i tą o najdłuższej tradycji jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Czasem projektantka biżuterii jest również wyedukowana w rzemiośle złotniczym, dzięki czemu jest w stanie wykonać swoje projekty w całości.
W praktyce jednak częściej skupia się na projekcie i ewentualnym przygotowaniu prototypu, który następnie powiela złotnik/złotniczka. Złotnik i jubiler to osoby, które zajmują się wytwarzaniem biżuterii w znaczeniu rzemieślniczym. Mają opanowaną sztukę złotniczą i potrafią przetopić metal i wykonać odpowiedni stop, następnie ukształtować go w formę pierścionka, naszyjnika itp i nadać mu określoną powierzchnię, oprawić kamienie szlachetne itp. Złotnik/jubiler najczęściej nie tworzy nowych, własnych wzorów o unikatowym, autorskim designie, lecz zajmuje się wykonywaniem i powielaniem tych już istniejących, często klasycznych i znanych nam od lat. Oba te zawody można porównać do projektantki ubrań i krawcowej lub architekta i wykwalifikowanego budowlańca.
Nie jest u nas tak popularne jak projektowanie odzieży, ale jest to równie skomplikowana dziedzina. Żeby zostać projektantem/projektantką biżuterii należy skończyć odpowiednie studia (np. Wzornictwo), mieć rozwiniętą wyobraźnię, zdolność myślenia przestrzennego, zdolności manualne i wyczucie, które sprawi, że zaprojektowana biżuteria spotka się z pozytywnym odbiorem. Projektowanie biżuterii przypomina trochę rzeźbiarstwo, projektowanie niewielkich form przestrzennych, które muszą być nie tylko piękne, ale i użytkowe. Czasem odbiorcom biżuterii wydaje się, że są to po prostu geometryczne kształty, często przypadkowe lub przypominające np. koło, ale w 99% przypadków za każdym kolczykiem, bransoletą czy pierścionkiem podąża koncepcja i artystyczna wizja oraz tygodnie tworzenia prototypów, dopieszczania każdego detalu. Klucz tkwi w perfekcyjnie dobranych proporcjach - to coś, czego nie zauważamy, ale co powoduje, że biżuteria wydaje nam się idealna, wyjątkowa i... gotowa do założenia!
Nasz kraj ma długą tradycję projektowania biżuterii srebrnej. Nasi projektanci biżuterii, artyści złotnicy, przez wiele lat, w latach '80 i '90 dostarczali swoją unikatową biżuterię do galerii w różnych zakątkach Europy i Świata. Kryzys nastąpił po rozpowszechnieniu się masowej, produkowanej w Chinach taniej biżuterii sztucznej. Od kilku lat serca Polek i Europejek zdobywa młode pokolenie projektantek / projektantów tworzących lokalnie swoje autorskie, nowoczesne i minimalistyczne kolekcje biżuterii. Zachwycają się nimi kobiety szukające czegoś ciekawszego i lepszego niż to, co oferują wszechobecne sieciówki i masowa produkcja.